Buďte v obraze a nechte nás, ať za Vás hlídáme veškeré dotační tituly na míru, vč. těch méně známých! Chci vědět víc

Úspory energie

Ceny energií v současné době rostou, a proto ještě více než dříve je namístě přemýšlet nad tím, jak snížit spotřebu a daný objem všech energií využívat co nejefektivněji. Ať už jste rodina žijící v rodinném domě anebo firma s vyššími odběry energií, úspora energie je příjemná a žádoucí pro všechny. Tato snaha je poměrně výrazně podporována nejrůznějšími dotačními programy, proto až se budete příště zamýšlet třeba nad svou fakturou za elektřinu, bude se vám hodit mít po ruce náš následující přehled.

Jak mohu uspořit energii a platit méně?

V bodech si nyní představíme několik možností, co můžete pro úsporu energie udělat a dokonce si na to nechat přispět z národních či evropských fondů:

 • modernizace a rekonstrukce rozvodů plynu, vody a elektřiny
 • zařízení pro výrobu elektřiny a jejich výstavba či modernizace
 • zateplení staveb a další stavební úpravy prokazatelně snižující energetickou náročnost budov
 • modernizace osvětlení
 • instalace různých obnovitelných zdrojů energie
 • modernizace vytápění staveb
 • využití odpadní energie
 • výměna neefektivních strojů

V každé z výše uvedených kategorií dále samozřejmě existuje mnoho variant konkrétního řešení dle představ a možností žadatele o dotaci.

Dotace na úsporu energie k vašim službám

Dotace se dají, jak jsme již zmiňovali výše, rozdělit v zásadě na dvě skupiny dle příjemce – fyzické osoby pro soukromé účely a podniky, případně jiné podnikající subjekty.  

Co se týče fyzických osob, tedy jednotlivců a rodin, lze využít dotace z různých oblastí podpory. Patří sem dotace na zateplení domu, kotlíková dotace, dotace na tepelná čerpadla různých druhů, dotace na výměnu oken a dveří, dotace na fotovoltaiku či solární kolektory a mnoho dalších. Jde tedy o vskutku velký počet dostupných programů a podmínky je třeba zjišťovat dle vámi zvoleného způsobu úspory energií a jeho účelu.

Podniky mají taktéž k dispozici více variant řešení, avšak neznámější je asi připravovaný program Úspory energie, který byl v minulosti součástí operačního programu Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost a který bude pokračovat. Podmínky budou pravděpodobně velmi podobné. Bylo možno čerpat od 0,5 do 200 milionů korun a procento podpory bylo odstupňováno dle velikosti podniku (nejvyšší poměrnou podporu získávaly malé podniky). Jednou ze základních podmínek také bylo realizovat projekt mimo Prahu a pravděpodobnost úspěchu obecně byla tím vyšší, čím kvalitnější byla projektová dokumentace a čím více energie řešení spořilo.

Jak to mám udělat?

Jednotlivé dotační programy jsou vždy zahajovány v různá data a s různými termíny pro podání žádostí. V prvním kroku doporučujeme spočítat si potenciální úspory energie, ať už třeba pro váš rodinný domek nebo výrobní halu vaší firmy, a rozhodnout se, co byste z dotace rádi pořídili. Prvotní vyhledání informací může být časově náročné, ale nenechte se odradit a velmi dobře zvažte veškeré varianty.

Poté je již třeba zjistit, jestli právě Vy můžete o danou dotaci žádat a za jakých podmínek. Následně je obvykle sestavena žádost se všemi potřebnými přílohami, zrealizován daný projekt a dotace poté bývá proplacena zpětně po kontrole splnění veškerých podmínek. Někteří dodavatelé různých zařízení určených pro úsporu energií dokonce nabízejí, že dotaci rovnou také kompletně vyřídí. 

Jdeme do toho s vámi

Pokud vám již nyní z toho všeho jde hlava kolem, rádi starosti převezmeme na svá bedra. Dotační proces známe jako své boty a umíme se vyhnout chybám, které obvykle žadatelé o první dotaci mohou udělat a které mohou proplacení zdržet či dokonce znemožnit. Ušetřete si čas i nervy a ozvěte se nám, rádi si o vašem dotačním projektu popovídáme a kdo ví – pokud si padneme do oka, dovedeme vás až do zdárného cíle.

  Domluvte si s námi bezplatnou konzultaci

  Zajímáte se o dotace pro firmu, rozvoj Vašeho podnikáním, obec, domácnost či pro samotné fyzické osoby? Využijte formulář níže a napište nám. Obratem se ozveme zpět, reagujeme i o víkendech, čas hraje u dotací důležitou roli.
  Odesláním formuláře souhlasím se zpracováním osobních údajů.