Buďte v obraze a nechte nás, ať za Vás hlídáme veškeré dotační tituly na míru, vč. těch méně známých! Chci vědět víc

Dotace na životní prostředí: Programy na období 2021–2027

Záleží Vám na životním prostředí a chcete se v jeho ochraně angažovat? Dnešní doba nabízí širokou nabídku dotačních titulů, s jejichž pomocí můžete přispět k lepšímu stavu naší planety. Dotace na životní prostředí jsou připraveny jak pro veřejný sektor, tak i pro podnikatele a domácnosti. Některé programy jsou financovány z fondů EU, na jiné přispívá stát.

Proč žádat o dotace na životní prostředí

Dotační programy jsou jednoduchý způsob, jak získat dostatečný kapitál na zlepšení stavu životního prostředí. Zde je výčet několika bodů, na které se jednotlivé programy zaměřují:

 • Zlepšování kvality vod a snižování rizika povodní.
 • Zlepšování kvality ovzduší v lidských sídlech a snižování emisí.
 • Odpady a materiálové toky.
 • Ekologické zátěže a rizika.
 • Ochrana a péče o krajinu.
 • Biodiverzita a ochrana ohrožených druhů.
 

Aktuální nabídka dotačních programů na období 2021–2027

V rámci snahy o zlepšení životního prostředí mohou žadatelé dosáhnout na následující programy:

 • Operační program Životní prostředí (OPŽP)
 • Operační program Spravedlivá transformace (OPST)
 • Unijní program LIFE
 • Národní program Životní prostředí (NPŽP)
 • Program péče o krajinu
 

Operační program Životní prostředí (OPŽP)

Tento program financovaný z fondů EU poskytne podporu veřejným subjektům, firmám i domácnostem. Program OPŽP bude sledovat celou řadu cílů, jako je podpora OZE, biodiverzita, kvalita ovzduší a jiné.

Operační program Spravedlivá transformace (OPST)

Tento inovativní program se bude zaměřovat na řešení negativních vlivů odklonu od uhlí v nejvíce postižených regionech – konkrétně se to týká 3 krajů: Karlovarského, Moravskoslezského a Ústeckého. Žadatelé mohou být kraje, obce, podniky, univerzity a další.

Unijní program LIFE

Program LIFE cílí na inovativní a kreativní řešení environmentálních problémů. Je vhodný především pro univerzity, veřejné subjekty a soukromé výzkumné instituce. Program se pak dělí na 2 další podoblasti, přičemž oblast 1 Životní prostředí zahrnuje podprogramy Příroda a biologická rozmanitost a Oběhové hospodářství a kvalita života.

Národní program Životní prostředí (NPŽP)

NPŽP bude financován z prostředků Státního fondu životního prostředí (SFŽP). Poskytne podporu těm projektům, které nedosáhnou na dotace v jiných programech, jako je například OPŽP.

Program péče o krajinu

Jedná se o doplňkový program zaměřený na podporu drobných opatření. Mezi jeho hlavní cíle patří ochrana druhové rozmanitosti a přírodě blízká adaptační opatření. Program péče o krajinu je vhodný například pro národní parky.

Chci dotaci na životní prostředí – jednoduše a bez starostí

Těžko se orientujete v nabídce jednotlivých dotačních programů na životní prostředí? Žádné obavy – od toho jsme zde my. Pomůžeme Vám vybrat vhodný dotační program, který bude plně vyhovovat Vašim potřebám, a postaráme se jeho získání od A až do Z.

  Domluvte si s námi bezplatnou konzultaci

  Zajímáte se o dotace pro firmu, rozvoj Vašeho podnikáním, obec, domácnost či pro samotné fyzické osoby? Využijte formulář níže a napište nám. Obratem se ozveme zpět, reagujeme i o víkendech, čas hraje u dotací důležitou roli.
  Odesláním formuláře souhlasím se zpracováním osobních údajů.