Buďte v obraze a nechte nás, ať za Vás hlídáme veškeré dotační tituly na míru, vč. těch méně známých! Chci vědět víc

Dotace na vodní nádrže: Využití dešťové vody a možnosti zavlažování na období 2021+

Snaha o ochranu životního prostředí a ekologické smýšlení se promítá i do hospodaření s vodou. Aby člověk skutečně zužitkoval každou kapku vody, vyplatí se využít možností, které jsou zahrnuty v dotacích na vodní nádrže. Státní fond životního prostředí (SFŽP) ve spolupráci s MŽP v tomto případě myslí na podniky, obce či instituce, které chtějí efektivně hospodařit s vodou. Zkrátka ale nepřijdou ani domácnosti.

Dotační programy na vodní nádrže na období 2021+

Souhrnně se oboum níže rozepsaným programům říká Dešťovka, ale pro lepší přehled se rozdělují na:

 • Velkou Dešťovku (součást OPŽP)
 • Malou Dešťovku (součást NZÚ)
 

Velká Dešťovka

V případě Velké Dešťovky se jedná o součást programu OPŽP (Operační program Životního prostředí). Hlavním cílem programu je zachování vody v krajině. Na tuto dotaci mají nárok kraje, obce, spolky, úřady nebo například školy. Využití dotace na vodní nádrže je zde skutečně pestré – podporované je budování nádrží k zavlažování obecních ploch, chlazení ulic v parných dnech a splachování. Kromě využití srážkové vody lze dotaci využít také ke zprůtočnění a ke zvýšení retenčního potenciálu koryt vodních toků.

Velká Dešťovka umožní žadatelům financovat také budování zelených střech a protipovodňových mechanismů (suché a polosuché poldry, zasakovací pásy, bezpečnostní přelivy, dešťové zahrady a další). Co se týče výše finanční podpory, žadatelům může být uhrazeno až 85 % prokazatelných nákladů.

Přehled podporovaných opatření v rámci Velké Dešťovky:

 • Povrchová vsakovací a retenční zařízení v kombinaci se zelení
 • Dešťové zahrady
 • Podzemní vsakovací zařízení
 • Akumulační podzemní nádrže na zachytávání srážkových vod
 • Výměny nepropustných zpevněných povrchů za propustné
 • Zelené střechy
 

Malá Dešťovka

Pokud žijete sami v domácnosti, nebo chcete zajistit retenční nádrž pro celou Vaši rodinu, je pro Vás určen tento dotační titul. Malá Dešťovka nově spadá pod program Nová zelená úsporám (NZÚ). Dotace budou poskytnuty vlastníkům rodinných domů na území celé ČR. Finanční podpora od SFŽP Vám pomůže uhradit až 50 % nákladů.

Chci dotaci na vodní nádrž

S nově vybudovanou vodní nádrží můžete efektivně využít to, co nám příroda sama nabízí – dešťovou vodu. Ať už chcete zazelenit Vaši obec a zavlažit ji, či získat zásobu vody na pravidelné zalévání trávníku, se ziskem dotace Vám rádi pomůžeme. Administraci, vyřizování a běhání po úřadech můžete s klidem nechat na nás.

  Domluvte si s námi bezplatnou konzultaci

  Zajímáte se o dotace pro firmu, rozvoj Vašeho podnikáním, obec, domácnost či pro samotné fyzické osoby? Využijte formulář níže a napište nám. Obratem se ozveme zpět, reagujeme i o víkendech, čas hraje u dotací důležitou roli.
  Odesláním formuláře souhlasím se zpracováním osobních údajů.