Buďte v obraze a nechte nás, ať za Vás hlídáme veškeré dotační tituly na míru, vč. těch méně známých! Chci vědět víc

Dotace na sportoviště

Dotování různých sportovních aktivit či vybavení dává smysl. Protože jak jinak podpořit veřejnost v pohybu a zdravém životním stylu, než právě budováním míst, kam je možné přijít za sportovním vyžitím. Současný sedavý způsob života tuto potřebu ještě více posiluje. Z těchto důvodů se národní i evropské orgány zaměřují na vyhrazení prostředků pro výstavbu sportovišť a dalších zařízení, aby sport byl dostupnější a nejrůznější pohybové aktivity byly dále šířeny a přinášely lidem nejen lepší kondici, ale také odreagování a relaxaci. Jak to tedy s těmito dotacemi funguje?

Jaká nová sportoviště díky dotaci vyrostou

Jak uvádí Národní sportovní agentura i jiné informační zdroje, tento typ dotací slouží k rozvoji sportovní infrastruktury v České republice a s její pomocí mohou být realizovány pouze projekty, které jsou aktivně a dlouhodobě využívány především ke sportovním činnostem. Toto využití je kontrolováno po dobu tzv. udržitelnosti projektu. Programy v rámci dotací na sportoviště obvykle podporují především výstavbu nových zařízení dle platných standardů, nikoli rekonstrukce.

Konkrétně se může jednat o výstavbu tréninkové sportovní haly pro míčové sporty, tréninkových zimních stadionů, menších plaveckých bazénů a pořízení souvisejícího dlouhodobého majetku. Různé programy však v budoucnu samozřejmě mohou shora uvedené podmínky upravovat. 

Kdo může budovat?

Vzhledem k tomu, že se jedná o poměrně velké stavební projekty sloužící veřejnosti, logicky jsou žadateli především kraje, obce, města, svazky obcí, příspěvkové organizace obce a kraje nebo obchodní společnosti zcela vlastněné uvedenými územními samosprávnými celky. Výhodou je, že realizace projektu je v rámci aktuálně známých programů možná v celé České republice bez omezení lokality. 

Obce, kraje a města tedy mohou touto cestou zajišťovat pro své občany lepší přístupnost sportu, a to i v situaci, kdy by jinak potřebné finance mohly chybět či by rozhodující orgány zvolily jinou prioritní investici.

Podmínky a formality

Jako to platí u každého dotačního řízení, je základem takřka dokonalé naplnění stanovených podmínek a správné vypořádání se se všemi podstatnými i nepodstatnými formalitami. U každého programu je vždy stanoveno, jaké procento financování lze z dotace získat a jak velkou část peněz naopak musí investovat sám žadatel. Například v programu Standardizovaná infrastruktura, které je aktuálně otevřený, platí tento poměr: maximálně 70 % z dotace, tedy minimálně 30 % vlastních prostředků.

Dále jsou stanoveny určitou částkou limity pro výstavbu konkrétního sportoviště a také je procentuálně omezeno, jak se mají dané prostředky použít. Ve shora uvedeném programu je taktéž stanoveno, že může být podána pouze jedna žádost od jednoho žadatele na každý z uvedených typů sportovních zařízení. Podobná pravidla jsou obvyklá, neboť prostředky nejsou neomezené a záměrem je, aby sportoviště byla dostupná na co největším počtu míst v České republice.

Aby vše proběhlo správně a včas

Pokud nemáte čas a náladu hlídat termíny, řešit formality a napravovat případné nedostatky ve spolupráci s příslušnými orgány, velmi rádi vám přispěcháme na pomoc. Jste-li zástupcem některého z oprávněných žadatelů u dotace na sportoviště či potřebujete poradit s jinou dotací, neváhejte se na nás obrátit. Zkušenosti jsou v této oblasti nenahraditelným pomocníkem, proto rádi nabízíme našim klientům ty své, aby dotační proces nebyl pouze nepříjemným stresem. Konzultaci si můžete dohodnout po kliknutí na tlačítko níže.

    Domluvte si s námi bezplatnou konzultaci

    Zajímáte se o dotace pro firmu, rozvoj Vašeho podnikáním, obec, domácnost či pro samotné fyzické osoby? Využijte formulář níže a napište nám. Obratem se ozveme zpět, reagujeme i o víkendech, čas hraje u dotací důležitou roli.
    Odesláním formuláře souhlasím se zpracováním osobních údajů.