Dotování různých sportovních aktivit či vybavení dává smysl. Protože jak jinak podpořit veřejnost v pohybu a zdravém životním stylu, než právě budováním míst, kam je možné přijít za sportovním vyžitím. Současný sedavý způsob života tuto potřebu ještě více posiluje. Z těchto důvodů se národní i evropské orgány zaměřují na vyhrazení prostředků pro výstavbu sportovišť a dalších zařízení, aby sport byl dostupnější a nejrůznější pohybové aktivity byly dále šířeny a přinášely lidem nejen lepší kondici, ale také odreagování a relaxaci. Jak to tedy s těmito dotacemi funguje?
Jaká nová sportoviště díky dotaci vyrostou
Jak uvádí Národní sportovní agentura i jiné informační zdroje, tento typ dotací slouží k rozvoji sportovní infrastruktury v České republice a s její pomocí mohou být realizovány pouze projekty, které jsou aktivně a dlouhodobě využívány především ke sportovním činnostem. Toto využití je kontrolováno po dobu tzv. udržitelnosti projektu. Programy v rámci dotací na sportoviště obvykle podporují především výstavbu nových zařízení dle platných standardů, nikoli rekonstrukce.
Konkrétně se může jednat o výstavbu tréninkové sportovní haly pro míčové sporty, tréninkových zimních stadionů, menších plaveckých bazénů a pořízení souvisejícího dlouhodobého majetku. Různé programy však v budoucnu samozřejmě mohou shora uvedené podmínky upravovat.
Kdo může budovat?
Vzhledem k tomu, že se jedná o poměrně velké stavební projekty sloužící veřejnosti, logicky jsou žadateli především kraje, obce, města, svazky obcí, příspěvkové organizace obce a kraje nebo obchodní společnosti zcela vlastněné uvedenými územními samosprávnými celky. Výhodou je, že realizace projektu je v rámci aktuálně známých programů možná v celé České republice bez omezení lokality.
Obce, kraje a města tedy mohou touto cestou zajišťovat pro své občany lepší přístupnost sportu, a to i v situaci, kdy by jinak potřebné finance mohly chybět či by rozhodující orgány zvolily jinou prioritní investici.
Podmínky a formality
Jako to platí u každého dotačního řízení, je základem takřka dokonalé naplnění stanovených podmínek a správné vypořádání se se všemi podstatnými i nepodstatnými formalitami. U každého programu je vždy stanoveno, jaké procento financování lze z dotace získat a jak velkou část peněz naopak musí investovat sám žadatel. Například v programu Standardizovaná infrastruktura, které je aktuálně otevřený, platí tento poměr: maximálně 70 % z dotace, tedy minimálně 30 % vlastních prostředků.
Dále jsou stanoveny určitou částkou limity pro výstavbu konkrétního sportoviště a také je procentuálně omezeno, jak se mají dané prostředky použít. Ve shora uvedeném programu je taktéž stanoveno, že může být podána pouze jedna žádost od jednoho žadatele na každý z uvedených typů sportovních zařízení. Podobná pravidla jsou obvyklá, neboť prostředky nejsou neomezené a záměrem je, aby sportoviště byla dostupná na co největším počtu míst v České republice.
Aby vše proběhlo správně a včas
Pokud nemáte čas a náladu hlídat termíny, řešit formality a napravovat případné nedostatky ve spolupráci s příslušnými orgány, velmi rádi vám přispěcháme na pomoc. Jste-li zástupcem některého z oprávněných žadatelů u dotace na sportoviště či potřebujete poradit s jinou dotací, neváhejte se na nás obrátit. Zkušenosti jsou v této oblasti nenahraditelným pomocníkem, proto rádi nabízíme našim klientům ty své, aby dotační proces nebyl pouze nepříjemným stresem. Konzultaci si můžete dohodnout po kliknutí na tlačítko níže.