Buďte v obraze a nechte nás, ať za Vás hlídáme veškeré dotační tituly na míru, vč. těch méně známých! Chci vědět víc

Dotace na penziony

Cestovní ruch je důležitou složkou ekonomiky a každá země či oblast má snahu cestovní ruch intenzivně oživit, protože může být pro některé lokality jediným zdrojem příjmů a podnikatelské aktivity. Pokud tedy stavíte či rekonstruujete penzion, možná ani netušíte, že byste mohli na své podnikání čerpat nějakou dotaci. A protože velmi dobře rozumíme spletitosti informací na téma dotace poskytovaných různými médii, rádi vás seznámíme se základními body této dotační oblasti.

Jaké jsou k dispozici programy

V minulosti bylo k dispozici několik programů, které byly určeny přímo pro podporu cestovního ruchu. Mnoho z těchto projektů však již bylo ukončeno a není zcela jasné, jak a jestli budou pokračovat. Jednalo se například o Program rozvoje venkova na podporu nezemědělského podnikání nebo OPPIK Nemovitosti, na základě něhož bylo možné v některých regionech rekonstruovat staré budovy pro ubytovací účely apod.

Pokud tedy v současné době nejsou otevřeny programy, které by byly specificky zaměřeny na cestovní ruch a potažmo výstavbu či rekonstrukce penzionů, mají podnikatelé v této oblasti dvě možnosti. První z nich je obrátit se na příslušnou Místní akční skupinu a informovat se ohledně připravovaných výzev v následujícím období.

Druhou variantou je porozhlédnout se po programech, které nejsou určeny pouze pro cestovní ruch, ale jsou všeobecně dostupné pro různá využití, pokud jsou splněny podmínky udělení. 

Do čeho můžete podporu investovat

Nabízí se tedy využít obě shora uvedené varianty zároveň a zatímco čekáte například na další připravované výzvy, podívat se na dílčí dotace. V některých případech je například možné využít programu Úspory energie, který je mimo jiné zaměřen na modernizace a snížení energetické náročnosti staveb, tj. zvýšení jejich úspornosti a efektivity. Můžete tak například vyměnit dveře a okna, zateplit stavbu anebo instalovat vlastní obnovitelné zdroje energie. Takové řešení se jistě hodí i pro ubytovací služby.

Další variantou, jak získat dotaci na penzion a jeho provoz pak může být třeba některá z variant dotací pro začínající nebo stávající podnikatele. Podpory se mohou týkat například zřízení společensky účelného pracovního místa, pokud jste podnikatelem vedeným na úřadu práce anebo vytvoření pracovního místa pro zdravotně či sociálně znevýhodněné osoby.

V neposlední řadě je v současné době vyhlížen dotační titul navazující na zmíněný OPPIK Nemovitosti, jehož název ani přesné podmínky doposud nejsou známy. Měl by se však podobat zmíněnému operačnímu programu a finance budou plynout z Operačního programu Technologie a aplikace pro konkurenceschopnost (OP TAK). Hlídejte tedy bedlivě jednotlivé termíny a možná se i na vás usměje štěstí. 

Co budete určitě potřebovat

Pro volbu toho správného programu je třeba v první řadě promyslet, co je třeba pořídit či opravit prioritně a zda je v této oblasti nějaká šance na to, že se „trefíte“ do některé dotační oblasti. Klíčové je pak zpracovat opravdu smysluplný a kvalitní projekt, který cílí na účel některé z dotací. Čím lépe jsou splněny podmínky a naplněn cíl podpory, tím větší je šance, že vaše žádost uspěje u příslušného orgánu. 

To ale není vše, dále je třeba ještě vyžádat nebo zpracovat další nezbytné přílohy žádosti a vyplnit samotnou žádost. Pokud je vámi zvolená dotace vyplácena zpětně, je potřeba se také zamyslet nad tím, jak nyní při realizaci projekt zaplatíte

Nechte hlídání a hledání na nás

Nejste si jisti volbou správného programu a nemáte prostor na neustálé hlídání termínů a nových informací? Rádi uděláme vše, co je v našich silách. Od aktuálních informací přes hlídání termínů, volbu programu, zpracování žádosti, pomoc při realizaci, až po následnou kontrolu a vyplacení dotace. Využijte našich služeb, jako to již udělalo mnoho spokojených klientů před vámi. Kontaktovat nás můžete například přes formulář níže.

    Domluvte si s námi bezplatnou konzultaci

    Zajímáte se o dotace pro firmu, rozvoj Vašeho podnikáním, obec, domácnost či pro samotné fyzické osoby? Využijte formulář níže a napište nám. Obratem se ozveme zpět, reagujeme i o víkendech, čas hraje u dotací důležitou roli.
    Odesláním formuláře souhlasím se zpracováním osobních údajů.