Buďte v obraze a nechte nás, ať za Vás hlídáme veškeré dotační tituly na míru, vč. těch méně známých! Chci vědět víc

Dotace na lesní techniku

Dotace ze zdrojů Evropské unie i z jiných zdrojů jsou komplexním tématem a podpora se v současné době týká velmi široké palety nejrůznějších oborů. Jedním z nich jsou dotace na podporu rozvoje venkova, kam spadají také dotace na lesní techniku. Jedná se o poměrně specifický účel a informace na toto téma mohou být obtížněji dohledatelné a srozumitelné. Proto níže nabízíme základní údaje o tomto typu dotací jasně a přehledně.

Účel a smysl dotace na lesní techniku

Pokud se zaměříme pouze na téma lesní techniky, pak obecným účelem těchto dotací je jednoznačně podpora udržování a obnovy lesů a snaha usnadnit tuto práci povolaným osobám. Jedná se tedy zejména o dotace na stroje a zařízení – lesnické traktory, navijáky, vleky, hydraulickou ruku, ale také třeba na pořízení živých koní pro odtah dřeva. Konkrétní seznam toho, co můžete z dotace pořídit, je pro každé dotační kolo přístupný na internetu.

Dotace na lesní techniku směřují zejména k lidem, kteří se dennodenně potýkají s fyzicky náročnou a možná tak trochu nedoceněnou prací v lesích, tedy je zde úsilí o usnadnění jejich každodenní činnosti. Nejde o dotace určené pouze úzké skupině vyvolených osob nebo pouze o podporu větších podniků. Jedná se o praktickou pomoc firmám i drobnějším živnostníkům

Je dobré vědět…

V minulých letech již podpora, zejména v rámci Programu pro rozvoj venkova, byla nabízena v několika kolech. Podmínky se průběžně mění, avšak pouze v některých detailech. Obecně lze tedy říci, že žádat mohou osoby, které vlastní nebo mají v nájmu lesní pozemky o výměře minimálně 3 hektary, a to jak osoby fyzické, tak právnické, bez ohledu na jejich velikost či obrat. Dále mohou samozřejmě žádat také kočí pracující s koňmi či vlekem, u těch pak podmínka pro velikost pozemku neplatí. 

Dotace činí 50 % pořizovací ceny daného stroje/jiné techniky a vyplácena je zpětně, v první fázi je tedy třeba financovat samostatně z vlastních prostředků či z úvěru. Udržitelnost bývá stanovena na 5 let, je tedy povinností příjemce stroj po tuto dobu používat pro daný účel. Prostředky pro dotace na lesní techniku jsou poskytovány z 25 % národním fondem a ze 75 % Evropskou unií. 

Na koho se obrátit?

Dotace je spravována speciálním orgánem, kterým je v tomto případě Státní zemědělský intervenční fond. Pro doplňující informace je možné kontaktovat i příslušné pracovníky Ministerstva zemědělství či Podpůrný a garanční rolnický a lesnický fond, ale pokud víte , jak a kde hledat, měl by stačit i informace zveřejněné na internetu. Také je jistě možné zkontaktovat osoby z oboru, které již dotačním procesem úspěšně prošly a budou ochotny vás navést správným směrem. 

Když administrativa není šálkem vaší kávy

Pokud nemáte prostor a čas pro samostatný postup v rámci dotačního procesu či pouze máte obavy o jeho hladký průběh, není žádnou ostudou říci o pomoc odborníkovi. Proto jsme tu my, nechybí nám zkušenosti, sebejistota a komunikační schopnosti při kooperaci s kterýmikoli zúčastněnými úřady. Stačí svou nezávaznou poptávku či pouze dotaz zaslat a my Vám s radostí poskytneme konzultaci či rovnou převezmeme veškeré kroky do svých rukou. Na vás bude pouze dodat podklady a čekat na úspěšné vyřízení dotace, vše ostatní můžete pustit z hlavy a s klidem se věnovat své práci.

    Domluvte si s námi bezplatnou konzultaci

    Zajímáte se o dotace pro firmu, rozvoj Vašeho podnikáním, obec, domácnost či pro samotné fyzické osoby? Využijte formulář níže a napište nám. Obratem se ozveme zpět, reagujeme i o víkendech, čas hraje u dotací důležitou roli.
    Odesláním formuláře souhlasím se zpracováním osobních údajů.